13 věcí které mě štvou jakožto knihomola

20. července 2017 v 22:54 | Jezdec na sudu |  Knihy
Jsem velkým milovníkem knih, dokonce bych řekla že jsem jimi doslova posedlá. Už od malička čtu a odmítám se toho vzdát i když někteří by uvítali kdybych četla míň (třeba můj přítel neboť ho kvůli knihám často ignoruji). Ovšem i tak se najdou věci co mě vyloženě na knihách štvou. Ty knihy za to obvykle nemůžou. Spíše se to týká věcí okolo. Tímto přináším krátký seznam toho co mě štve asi nejvíce.
1. Tupé hlavní (i vedlejší) postavy
Každý asi zná knihy kde hlavní postava je snad úplně vypatlaná. A při čtení se nakoneč všichni chytáme za hlavu s tím co to sakra zase dělá. Nebo ještě lepší je když hlavní postava má být super silná,... a nakone se chová jako malé a ubrečené děcko. Bohové! Vždyť se to pak nedá číst!
Co se týce vědlejších postav tak se to relativně dá překousnout. Tedy pokud se nejedná o nejlepšího kamaráda/kamarádku hlavní postavy a nenachází se snad na každé stránce. V takovém případě to podle mě kazí dojem z celé knihy.

2. Paperbacky
Často se mi líbí paperbacky tím jak vypadají, ale všichni známe jejich nevýhody. Zavírají se samy, ryhle se ničí, vypadávají stránky a nejlépe hned při prvním otevření se ohne hlavní strana a nejde to spravit. Ovšem není paperback jako paperback. Jenže snad každý pochopil na jaký druh paperbacku nařážím.

3. Čekání na další díl
Snad každá to zná. Pokud kniha ještě není napsaná tak to tak nějak beru. Ale proč sakra mám čekat několik let na překlad dalšího dílu když jsou napsané už další 4? Jakože... Nedává to smysl. A ještě lépe se dané nakladatelství rozhodně že danou sérii už překládat nechce. Dle mého názoru by měli VŽDY dokončovat začaté série. Pak se pouze objevují naštvaní čtenáři.

4. Cena
Co si budeme. Někdy knihy bývají opravdu drahé. Možná až zbytečně moc. A já jakožto student nemám na to si kupovat knihy. Knihovna je sice také řešení, ale i tak. Tohle je ovšem asi dlouhodobě neřešitelný problém. Podle mého názoru je možná základ toho proč lidé nečtou.

5. Neustály nedostatek místa na knihy
Za boha netuším jak se to stane, ale vždy když si udělám nějáký prostor na knihy tak je hned plný. A to ani tolik knih nemám. Je to snad nějáká magie?

6. Dlouhé rozjezdy a přeslazené scény ve špatný moment
Asi každý zná ten pocit kdy si přečte anotaci a těší se na ten děj co je tam popsán, ale hlavní hrdina se prvních 100 stran jen drbe na zadku a nedělá vůbec nic. Vyloženě dlouhé a nudné začátky asi nebaví nikoho.
Ještě víc než dlouhé a nudné začátky mě nebaví přeslazené scény. Pokud si chci přečíst knihu o lásce tak to udělám. Ovšem pokus si ale chci přečíst dobré fantasy třeba o bitvě tak opravdu nemám zájem o přeslazený románek na půl knihy. Je to zbytečné, otravné a zbytečně to zabírá místo na děj který všichni očekáváme. Okay, pokud se to objeví "jakože mimochodem" na pár řádků, tak se to dá.

7. Posuzování knihy podle obálky
Tohle opravdu dělám nerada. Neboť se mi to několikrát vymstilo a dobrou knihu jsem odkládala a naopak špatnou knihu jsem si koupila. Takže nesuďte knihy podle obalu.

8. Neočíslované série
Je opravdu na nic pocit když si vytáhnete knihu a líbí se vám anotace a při následném čtení zjistíte že je to vlastně knižní série a vy opravdu nečtete první díl. Cožpak by pro grafiky či samotná nakladatelství bylo tak těžké přidat ono malé číslo na hřbet knihy?

9. Deprese z dočtené knihy či knižní série
Co k tomu dodat? Snad jen že zírání do stropu, jezení čokolády a zkoušení číst další knihu nezabírá.

10. Otravní civilisté
Snad každý nečtenář má dar přijít když někdo vytáhne knihu. A nejlépe spustí dotazy počínaje tím jak se jmenuje daná kniha až po to jak se jmenuje pavouk na stopě soudedů o tři domy vedle. Když takovým lidem opatrně sdělíte, že si chcete číst tak začnou s tím že je čtení nebaví a není to "cool". Následně vás uklidňují že u vás je to vyjímka a stejně vás ke čtení
nepustí.


11. Záložky
Vždy když nejsou potřeba tak je jich všude plno, ale když nějákou pořebujete tak mají všechny dovolenou čo co. Prostě nikde žádná není. Být to na mě tak by všechny knihy měli mít takový ten super látkový proužek a problém se založkami by byl vyřešen. Hlavně žádně ohybání rožků jako "záložka". To je na zabití.

12. Filmy podle knihy
Nic nezamrzí víc než když natočí film podle vaší oblíbené knihy a vy se na to opravnu těšíte. Pak příjde ten den a vy se podíváta na onen film a... Ewww. Takto to přeci v knize nebylo! A co je zase tohle? Prostě film je úplně jiný a kniha je mnohem lepší.

13. Ohnuté stránky
Tuhle smutnou věc asi nemá nikdo rád. Dáte si knihu do tašky a vyndáte ji s ohnutými rožky stran či pokrčenou stránkou. Je to dost na nic a ještě jsem nenašla nic jak bych tomu mohla zabránit. Vždy mě bolí když vidím co jsem dané knize provedla. Žádná kniha si nic takového nezaslouží.

Tak tohle bylo 13 věcí co mě opravdu štvou. Zajímalo by mě zda jsem jediná, nebo ne. Tímto se pro dnešek loučím a snad brzy vyjde další článek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama